زانوی ضربدری (Genu Valgum) یک انحراف زانو است که در آن زانوها به سمت  داخل می‌چرخند. وقتی افرادی که زانوهای ضربی دارند پاهایشان را در کنار هم  قرار می‌دهند، بین قوزک پاهایشان 8 سانتی‌متر یا بیشتر فاصله وجود دارد.  زانوی ضربتی معمولا دو طرفه است (هر دو پا را درگیر می‌کند) اما در برخی  موارد، ممکن است فقط یک زانو را درگیر کند.

پای ضربدری معمولا در کودکان خردسال شایع است و در اکثر موارد با رشد  کودک، خود به خود اصلاح می‌شود. بر اساس آمار، ۷۵ درصد از کودکان بین ۳ تا ۵  سال دارای زانوی ضربدری هستند که در حدود ۹۹ درصد از این موارد تا سن ۷ یا  ۸ سالگی این مشکل به صورت کامل اصلاح می‌شود. مشکل پاهای ضربدری همچنین  می‌تواند در سنین بالاتر ایجاد شود.

درمان زانو ضربدری:

زانو ضربدری اگر تا 8 سالگی برطرف نشود نیاز به درمان دارد. در سنین  پایین درمان های غیرجراحی می توانند تاثیر بهتری داشته باشند؛ اما در سنین  بالا و در مواردی که این ناهنجاری پیشرفته باشد، با جراحی نیاز است. برای  درمان زانو ضربدری، پزشک ابتدا باید علت ایجاد این عارضه را بررسی و طبق آن  راهکار های درمانی ارائه دهد.

راههای درمانی:
فیزیوتراپی و ورزش
در بسیاری از موارد ورزش و حرکات کششی می توانند تاثیر خوبی در بهبود  مشکلات زانو داشته باشند. پزشک فیزیوتراپ می تواند باتوجه به شرایط بیمار،  حرکات ورزشی مناسب را به او آموزش دهد. این حرکات ورزشی می توانند به تثبیت  زانو و تنظیم آن کمک کنند. برخی حرکات کششی نیز در بهبود علائم ناشی از  زانو ضربدری موثر هستند. برای نتیجه گیری از حرکات ورزشی، پزشک توصیه می  کند تا فرد بطور منظم و با برنامه ریزی حرکات ورزشی را انجام دهد.
کاهش وزن
چاقی و اضافه وزن می تواند به زانو فشار وارد کند؛ بنابراین گاهی اوقات  چاقی دلیل ضربدری شدن زانو است. در موارد دیگر نیز چاقی علائم این ناهنجاری  را تشدید میکند. در این صورت پزشک برای فرد یک برنامه برای کاهش وزن در  نظر می گیرد. زانو ضربدری 
استفاده از بریس

بریس  ها نیز برای کمک به اصلاح فوری هم ترازی مفصل زانو، گزینه مناسبی است. در  مفصل بدشکل نیز، با کمی انعطاف پذیری در رباط ها بریس ها می توانند مفید  باشند.
بریس‌های  زانو می‌توانند به اصلاح فوری هم‌ترازی مفصل زانو کمک کند، اما ممکن است  یک درجه وابستگی ایجاد کنند. اگر مفصل بد شکل است، اما هنوز در رباط‌ها  دارای کمی انعطاف‌پذیری است بریس می‌تواند مفید باشد.
جراحی زانو ضربدری
در صورتی که این ناهنجاری پیشرفته باشد و نتوان آن را با سایر روش های  درمانی تسکین داد، پزشک جراحی را پیشنهاد می کند. جراحی رشد هدایت شده و  جراحی استئوتومی دو نوع جراحی زانو ضربدری هستند که با توجه به سن و شرایط  فرد کاربرد دارند. جراحی تعویض مفضل زانو نیز ممکن است برای برخی افراد سالمند مناسب باشد.
جراحی رشد هدایت شده:
این جراحی در افرادی که سن آنها پایین تر است کاربرد دارد. در طی این  جراحی، یک صفحه فلزی کوچک در زانوی فرد قرار میگیرد و رشد استخوان را هدایت  میکند.