وبلاگ


مقالات پزشکی و آموزشی ارتپدی فنی کمر و پا


کاربردهای فیزیوتراپی و ارتوپدفنی در درمان ستون فقرات کمر و زانو

کاربردهای فیزیوتراپی و ارتوپدفنی در درمان ستون فقرات کمر و زانو

فیزیوتراپی (Physiotherapy) بخشی  از حوزه سلامت است در ارتباط با  اختلالات حرکتی و درد از طریق ارزیابی،  تشخیص، درمان و پیشگیری توسط  فیزیوتراپیست که هدف اصلی آن افزایش عملکرد،  استقلال و بهبود کیفیت زندگی  افراد است فیزیوتراپیست از طریق عوامل فیزیکی و مکانیکی،  کاربرد تکنیک های خاص و تمرینات طبی با  آگاهی از آناتومی عضلات و مفاصل،  فیزیولوژی اعصاب (نوروفیزیولوژی)،  نوروساینس (علوم اعصاب)، حرکت شناسی و  الکتروتراپی به درمان بیماری ها و  اختلالات عصبی-عضلانی-اسکلتی  (نوروماسکولواسکلتال) می پردازد.

علل درد زانو (Knee Pain) و رفع آن بدون جراحی

علل درد زانو (Knee Pain) و رفع آن بدون جراحی

زانو یکی  از مهمترین مفاصل بدن است که سه استخوان ران(فمور),درشت نی(تیبیا) و  استخوان کوچک کشکک(پاتلا) در ساختمان آن شرکت دارند. زانو خود شامل دو بخش  مفصلی است که عبارتنداز:  ۱-مفصل تیبیوفمورال(مفصل درشت نئی-رانی یا مفصل زانو) ۲-مفصل پاتلوفمورال(مفصل کشککی-رانی)

تعریف حرکت شناسی (کینزیولوژی) و اصلاح درمانی

تعریف حرکت شناسی (کینزیولوژی) و اصلاح درمانی

حرکت شناسی یا کینزیولوژی عبارت است از علم شناخت و بررسی حرکات و همچنین علل آن در موجودات زنده  (به ویژه انسان). ازنظر تاریخچه، این علم را به یونان باستان نسبت می‌دهند.  ارسطو به عنوان پدر علم کینزیولوژی شناخته می‌شود. ازجمله کاربردهای این  علم در فیزیوتراپی، علوم ورزشی، کاردرمانی،مهندسی پزشکی و ارتوپدی فنی است.

رباطهای کمربند شانه ای | رباط (لیگامان)

رباطهای کمربند شانه ای | رباط (لیگامان)

رباط ها یا لیگامان ها نوارهای محکمی هستند که یک استخوان را به استخوان دیگر متصل می کنند و  باعث ثبات و پایداری مفصل می گردند. بنابراین لیگامان ها از دررفتگی مفصل  جلوگیری می کنند. بسیاری از رباط ها در نواحی مفاصل متحرک (مفاصل  سینوویال) با کپسول مفصلی یکی شده و باعث تقویت کپسول مفصلی می گردند. رباط های کمپلکس شانه (کمربند شانه ای) شامل رباط های زیر هستند.

درمان درد سیاتیک کمر و پا چیست؟

درد سیاتیک کمر و  پا به صورت حاد،مزمن و خفیف از پشت و پایین ساق پا شروع  می شود و در قسمت  نشیمنگاه و قسمت پشت و پایین ساق پا منتشر می شود و منجر  به درد زانو، لگن و  ران میشود و فرد گاهی اوقات احساس سوزش کف پا میکند.  پا درد و کمر درد اغلب ، به دلیل فشار برروی عصب سیاتیک و یا فتق دیسک کمر و   تحریک استخوان ها وکشیدگی های ماهیچه های آن می باشد. شما میتوانید نقش   مهمی در جلوگیری ،درمان و احیا یا ریکاوری درد آن داشته باشید. درد پا  اغلب  با استراحت ،تمرین و مراقبت های دیگر بهبود پیدا می کند. البته قبل  از  درمان باید محل و تفاوت آن را با علائم دیسک کمر بدانید تا مطمئن شوید  علت درد شما چیست.برای  تشخیص و رفع درد سیاتیک  کمر خود با نوآوران تماس بگیرید.

رفع کمردرد با روش های مدرن و بهبود و اصلاح حرکت بدون جراحی

رفع کمردرد با روش های مدرن و بهبود و اصلاح حرکت بدون جراحی

کمردرد شایع‌ترین علت ناتوانی در افراد زیر ۴۵ سال و دومین علت مراجعه  به پزشک  است. حدود ۸۰ درصد مردم در طول زندگی خود کمردرد یا پشت درد را  تجربه  می‌کنند.ستون مهره‌ها از اجزای مختلف و متعددی تشکیل شده که هر یک از آن ها ممکن است آسیب ببیند و سبب کمردرد شود.درد  پشت در نتیجه فشار مکانیکی یا آسیب  دیدن ستون مهره‌ها ایجاد می شود، ولی  معمولا از شدت آن کاسته می‌گردد، اما  اگر کمردرد برای مدت طولانی باقی  بماند یا شدید باشد، باید بررسی‌های  دقیق‌تری صورت گیرد

انواع تجهیزات پزشکی

انواع تجهیزات پزشکی

فهرست انواع تجهیزات پزشکی شامل طیف گسترده ای از وسایل و تجهیزات هستند   که در کارهای مختلفی پزشکی از جمله پزشکی عمومی، بیمارستان ها، دنداپزشکی   ها و … مورد استفاده قرار می گیرند. در این مطلب فهرست اسامی تجهیزات  پزشکی  را به صورت دسته بندی شده مشخص کردیم.فهرست انواع تجهیزات پزشکیتجهیزات  پزشکی یکی از مهم ترین قسمت های پزشکی هستند که وجود آن ها برای  درمان هر  نوع بیماری لازم است. در واقع یک پزشک همواره به واسطه تجهیزات  پزشکی  مورد نظر و مجاز در حیطه تخصصی خود می تواند بیماران را درمان کند.  وسایل  پزشکی در قسمت های مختلفی از علم پزشکی از جمله دندانپزشکی، وسایل  معاینه  عمومی، زنان و زایمان، بیمارستان، تجهیزات آزمایشگاهی و … مورد  استفاده  قرار می گیرند. در ادامه این مطلب لیستی از تجهیزات پزشکی را به  صورت  تفکیک شده برای شما آورده ایم.

فهرستی از دستگاه‌ها و لوازم پزشکی

فهرستی از دستگاه‌ها و لوازم پزشکی

فهرستی از دستگاه‌ها و تجهیزات پزشکی:محتویات۱ وسایل معاینه۲ وسایل عمومی۳ وسایل زنان و زایمان۴ تجهیزات تشخیصی۵ تجهیزات درمانی۶ تجهیزات آزمایشگاهی۷ تجهیزات اتاق عمل۸ تجهیزات بخشها۹ دندانپزشکی۱۰ طبقه‌بندی نشدهوسایل معاینهدستگاه فشارسنجدماسنج طبیگوشی پزشکیچراغ قوهآبسلانگافتالموسکوپاتوسکوپرتینوسکوپترازووسایل عمومیبرانکارد]دستگاه اتوکلاودستگاه فورمعاینه]]پاراوانپنبهالکلصندلی تابورهمیز ترالیرنه فرم (قلوه‌ای)

نکات تمیز کردن پروتز

نکات تمیز کردن پروتز

نکات تمیز کردن پروتز۱. قسمت های چرمی را همیشه خشک و تمیز نگه دارید و در صورت امکان برای تمیز کردن از صابون استفاده کنید.۲. برای راهنمایی بیشتر در مورد مراقبت از قطعات مکانیکی پروتز خود، با پزشک متخصص مربوطه مشورت کنید.۳. صدای غیر عادی یا هر گونه مشکل دیگر را به متخصص پروتز گزارش دهید.۴. قطعات مکانیکی یا اجزای مهم را خودتان تنظیم نکنید.۵. از تنظیم قرار ملاقات های منظم، برای بررسی های معمول استفاده کنید.

درباره‌ی نویسنده
فروشگاه پزشکی و کلینیک تخصصی ارتوپدی فنی پروتز و اروتز نوآوران آماده خدمت به هموطنان عزیز میباشد. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با 07132335377 - 09179990428 - 09380765120 تماس بگیرید.
اطلاعات بیش‌تر
دسته‌بندی
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
بایگانی نوشته‌ها